Tην ξενάγηση των πρωτοετών φοιτητών των πανεπιστημιακών Τμημάτων του Αγρινίου (του Τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων και του Τμήματος Αειφορικής Γεωργίας) στα πλαίσια του welcome to UP 2024 υλοποίησε στις 18/10/2024 η ΔΡΩ-Κίνηση Πολιτών για την Αιτωλοακαρνανία. Η ξενάγηση περιλάμβανε περιήγηση σε τοπόσημα της πόλης του Αγρινίου (καπναποθήκες, χώρους όπου φιλοξενούνται εκθέσεις του Φεστιβάλ Photopolis, μνημεία, πλατείες, γήπεδο Παναιτωλικού, μουσείο Καπράλου, Πάρκο κ.ά.), με στόχο την παρουσίαση της ιστορικής, πολιτιστικής και κοινωνικής ταυτότητας του Αγρινίου στα νέα παιδιά που υποδέχτηκε η πόλη στο πλαίσιο των σπουδών τους. Η εκδήλωση περιλάμβανε και κέρασμα από τον Δήμο Αγρινίου στην λίμνη Τριχωνίδα, για τη γνωριμία των παιδιών με ένα σημαντικό σημείο φυσικού κάλλους της περιοχής. Οι φωτογραφίες είναι από την εκδρομή.

Επισυναπτόμενα: