Ενημέρωση των φοιτητών ΔΕΑΠΤ

Έχοντας υπόψη:

• Την Υπουργική Απόφαση αριθ. 141880/Ζ1, ΦΕΚ 4376/02.10.2018, τ. Β΄.
  • Της υπό στοιχεία 26696/13.04.2022 απόφασης της υπ’ αριθμ. 199/07.04.2022 συνεδρίασης της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Πατρών.
  • Την αριθ. 353/11-5-2022 απόφαση Συνέλευσης του Τμήματος και
  • Τα τηρούμενα αρχεία

*Μπορούν να παραλάβουν πιστοποιητικό ενιαίου και αδιάσπαστου τίτλου σπουδών μεταπτυχιακού επιπέδου (integrated master) εναλλακτικά με τους ακόλουθους τρόπους:

Πρώτος τρόπος

Η καθορισθείσα διαδικασία της αποστολής του πιστοποιητικό ενιαίου και αδιάσπαστου τίτλου σπουδών μεταπτυχιακού επιπέδου (integrated master) χωρίς την ανάγκη προσέλευσης με φυσική παρουσία του πτυχιούχου, καθώς πλέον υπάρχει η δυνατότητα έκδοσης και αποστολής ηλεκτρονικής υπεύθυνης δήλωσης από την εφαρμογή www.gov.gr , και ειδικότερα από τον σύνδεσμο:

Για την έκδοση της υπεύθυνης δήλωσης οι ενδιαφερόμενοι θα χρειαστούν τους προσωπικούς τους κωδικούς πρόσβασης στο gov.gr ή στο Taxisnet και τον αριθμό του κινητού τους τηλεφώνου. Η εν λόγω Υπεύθυνη δήλωση είναι νομικά ισοδύναμη με υπεύθυνη δήλωση που φέρει το γνήσιο της υπογραφής και μπορεί ο ενδιαφερόμενος να την αποστείλει και ηλεκτρονικά σε δημόσια υπηρεσία.

Ως εκ τούτου, για την παραπάνω περίπτωση η διαδικασία διαμορφώνεται ως ακολούθως:

– Αποστολή ηλεκτρονικού μηνύματος από τον ενδιαφερόμενο στην ηλεκτρονική

διεύθυνση της Γραμματείας () με συνημμένα τα παρακάτω :

Α. Ηλεκτρονική Υπεύθυνη Δήλωση την οποία μπορεί να εκδώσει ο ίδιος ηλεκτρονικά μέσω της ανωτέρω εφαρμογής www.gov.gr (επιλογή: με ελεύθερο κείμενο) όπου θα αναγράφει:

«ΠΡΟΣ: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ –ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ

Παρακαλώ να μου αποστείλετε το πρωτότυπο πιστοποιητικό ενιαίου και αδιάσπαστου τίτλου σπουδών μεταπτυχιακού επιπέδου (integrated master) με αποκλειστική μου ευθύνη μέσω της εταιρίας ταχυμεταφορών επιλογής μου………. (Επωνυμία), την οποία θα αποστείλω να τα παραλάβει αντ’ εμού, με δική μου οικονομική επιβάρυνση, στην ταχυδρομική διεύθυνση της Γραμματείας του Τμήματος, από Δευτέρα έως και Τετάρτη (από 09:00 π.μ. -13:00 μ.μ. ) (τηλ. 2641074108 και 2641074109)

Oλοκλήρωσα τις σπουδές μου το έτος ………………

Επισυνάπτω στην παρούσα αρχείο με τις δύο όψεις της αστυνομικής μου ταυτότητας ( ή ελλείψει ταυτότητας, φωτοαντίγραφο των κρίσιμων σελίδων του διαβατηρίου, όπου αναφέρονται ο αριθμός και τα στοιχεία ταυτότητάς μου)».

Δεύτερος τρόπος

Β) Παραλαβή από άλλο πρόσωπο από τη Γραμματεία από Δευτέρα έως και Τετάρτη (από 09:00 π.μ. -13:00 μ.μ.) (τηλ. 2641074108 και 2641074109)

με εξουσιοδότηση μέσω της εφαρμογής www.gov.gr , και ειδικότερα από τον σύνδεσμο:

Τρίτος τρόπος

Γ) Παραλαβή Αυτοπροσώπως από τη Γραμματεία του Τμήματος από Δευτέρα έως και Τετάρτη (από 09:00 π.μ. -13:00 μ.μ.) (τηλ. 2641074108 και 2641074109) με τη συμπλήρωση σχετικής αίτησης που θα χορηγείται από τη Γραμματεία, για την παραλαβή του σχετικού πιστοποιητικού, προσκομίζοντας το δελτίο αστυνομικής ταυτότητας ή άλλο ισοδύναμο έγγραφο ταυτοπροσωπίας.

Για την παραλαβή πιστοποιητικού με courier ή αυτοπροσώπως θα περιμένετε πρώτα μήνυμα από τη Γραμματεία ότι είναι έτοιμο.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Στην περίπτωση παραλαβής μέσω εταιρίας ταχυμεταφορών (Courier) θα επικοινωνείτε μαζί τους δίνοντας και τη διεύθυνση τη δική σας.

Διεύθυνση Γραμματείας του Τμήματος

Γεωργίου Σεφέρη 2 ΤΚ 30100 Αγρίνιο

Τηλ. 2641074108 και 74109

**Συγχώνευση με το άρθρο 2 παρ. 4 του Π.Δ. 52/2022 ΦΕΚ 131/Α/7.7.2022 , του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αγροτικών Προϊόντων και Τροφίμων, της Σχολής Οικονομικών Επιστημών και Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Πατρών, με το Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων, της Σχολής Γεωπονικών Επιστημών, με έδρα το Αγρίνιο, σε Τμήμα Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων με έδρα το Αγρίνιο.

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη συνεργασία σας

Εκ της Γραμματείας